Bugun...


Kemal Mustafa Akıncı

facebook-paylas
GÜZELOĞLU'YLA VEDALAŞMAK VE FEDA ETMEK!
Tarih: 20-06-2020 17:11:52 Güncelleme: 20-06-2020 17:11:52


Devlet, millete ait olanı yine milletin hizmetine vermek için, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne görevlendirme yaptı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın atadığı kişi, atanmışlığıyla değil; adanmışlığıyla görevi üstlendi...


Ve...

Bir enkaz, 19 Ağustos 2019'da devralındı...


Diyarbakır, ideolojiler üstü bir şehirdir.
Belediyecilik hizmetleri, ideolojiyle sunulmaz. Belediyenin, hizmet politikasından başka bir uğraşı da olamaz.

Peki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde ne oluyordu da, "kayyım" denen "görevlendirilme" yapılmıştı?..

Kısaca hatırlayalım...

Büyükşehir Belediyesi'ne Kandil'den atananlar, belediyecilikte hizmet değil; hezimet üretmişti. 

Vatansever, asker - polis eşi, çalışkan, başarılı, işinde özverili, şehit - gazi yakını gibi onlarca kişi sebep gösterilmeksizin (savunmaları bile alınmadan) işten çıkarılmıştı. 

Belediyeye ait taşınmaz ve taşınabilir mülklerin herbiri bir yerdeydi (ilgilinin - yetkilinin kim olduğu belirsizdi nitekim mülklerinin yeri de) ve belirli olan mülkler de birilerine peşkeşlenmişti.

Haşereler, karasinekler, sivrisinekler ve daha nice rahatsız edici organizma, Diyarbakır'ı kuşatmıştı. 

Keyfî uygulamalarla ya da Kandil'den gelen talimatlarla iş yapan belediye yönetimi, şehrin manevî ve kutsal değerlerini hiçe saymıştı. Öyle ki, Diyarbekir'i İslâm ile şereflendiren Fatih Komutan (Allah Onlardan Razı Olsun) "Sahabe Iyaz Bin Ganem"in ismine bile tahammül gösterilmemişti ve ibadet alanları, rant haline dönüştürülmüştü...

...
Firavunlara bir Musa yeter!
...

19 Ağustos 2019'da, Türkiye'nin en başarılı, en bilge, en cesur ve milletine yürekten sevdalı en iyi idarecilerinden biri olan Hasan Basri Güzeloğlu geldi.

Diyarbakır Valisi olarak Diyarbakır'a kazandırdığı güzelliklere, bir estetisyen ve bir heykeltraş misali dokunmaya başladı. 

Diyarbakır'dan, "Diyarbekir Şiiri" çıktı...
Ve bu şiirin şairi de yine Hasan Basri Güzeloğlu oldu. 

NOT: 
Bugün küresel bir sorun başımızda olmasaydı, Diyarbakır; kültür, sanat, spor faaliyetleriyle Cumhuriyet Tarihi'nin en parlak dönemini yaşamış olacaktı...
Ki, Allah'ın izniyle yakında bu zor günler bitecek ve Diyarbakır'ın parlayan yıldızı, kentlerin tümüne yol gösterecektir...


Elazığ Depreminde, Elazığ'daki depremden etkilenen hemşehrilerimizin temel besin ihtiyaçlarını karşılayarak, barınma ve ısınma sorunlarını çözerek ve kriz merkezindeki koordinasyonu sağlayarak; Türkiye'de belediyeciliğin sadece yerelde değil, bölgesel ve ulusal hizmetlerde de başarılı olduğunu göstererek "Gönül Belediyeciliği"nde örnek olması, yine Hasan Basri Güzeloğlu sayesinde olmuştur. Çok iddialı olacak belki ama bu iddiamı ispata hazırım: Türkiye'deki belediyecilerin tümü, Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanında âdeta dolaylı olarak staj yaptı. 

Günlerce sahadan ayrılmamış, uykusuz kalmış ve tam da "her şey normale döndü" derken, bu sefer de enerjisini Yeni Tip Koronavirüs olan COVID19 salgınına adamış, hemşehrilerinin yanında durmuştu... 

Sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler hususunda Türkiye'de bir ilk'e imza atarak, "HASAN BASRİ GÜZELOĞLU" bir marka oldu ve Diyarbakır'ın MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTTİ. 


30 Büyükşehir arasında Koronavirüs tedbirlerini ilk alan ve bu krizi (valilik ve belediye bünyesinde) en iyi şekilde yöneten Hasan Basri Güzeloğlu'dur. Bu süreçte, işleyişi aksatabilecek her şeyin ve herkesin önünü kesen de yine Hasan Basri Güzeloğlu'dur. İhalelerin şeffaf bir şekilde canlı yayında an be an paylaşılması yönünde talimat veren - kamu malını ve yetimin hakkını gözetme konusunda tavizsiz olan Hasan Basri Güzeloğlu, hiçbir şüpheye mahal vermeden deyim yerindeyse "kimsenin gözünün yaşına bakmadan" kutsî ve ulvî her iki görevi de layıkıyla yerine getiriyor. Zira GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ bunu gerektirir.

Hulâsa:
19 derken aklıma COVID19 gelmiyor; 19 Ağustos 2019'da Hasan Basri Güzeloğlu'nun göreve getirilmesi geliyor.

Bana/bize düşen de, Gönül Belediyeciliğine ayrı bir perspektif kazandıran Hasan Basri Güzeloğlu'nun duacısı ve destekçisi olmaktır. Zira 19 Ağustos 2019'da alınan o "enkaz," bugün Türkiye'deki belediyelerin tümüne örnek teşkil ediyor ve belediyelere öncülük ediyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz... Zira onun teveccühü, takdiri ve tercihi sayesinde Diyarbakır halkı huzur ve güven içinde nitelikli bir hizmet görüyor. 


İtiraf ediyorum...
Vedalaşma korkusu olan biriyim. Vedalaşmaları sevmiyorum, elimden geldiğince (ailem bile olsa) kimseyi havaalanlarına, limanlara, otogarlara ve tren garlarına bırakmıyorum/uğurlamıyorum.

Ancak bu veda yazısını yazmak, benim için bir gereklilik düsturu ve ruhumdaki sancıyı dindirmek için bir derman şuuru olacaktır.


30 Haziran 2017 - 16 Haziran 2020 tarihleri arasında görevini yerine layığıyla getirmiş, kentimize atanan ama kendini bu kente adayan Sayın Hasan Basri Güzeloğlu'nu bize bahşeden Rabbimize, sonsuz şükürler olsun.


"Hasan Basri Güzeloğlu Kimdir?" sorusuna, biyografik cevap vermeyeceğim ama okuyacağınız şeyler size sinematografik gelebilir. "Bir sinema - roman kahramanını mı anlatıyorsun!" diye düşünebilirsiniz.
Yaşamak, şahit olmak ve görmek gerekirdi!
Bakan gözler kör ise, hareket eden diller lâl; şeklen var olup da duymayan kulaklar sağır kesilmişse bir şey diyemem!


Sayın Güzeloğlu, Diyarbakır'ın turizm dinamiğine enerji veren ve "Turizmin Oscar'ı" olarak bilinen (2018) ALTIN ELMA ÖDÜLÜ'nü Diyarbakır'a kazandıran bir kent turizmcisidir. "Diyarbakır'a hizmet etmek ve Diyarbakır'ı dünyaya tanıtmak, bir onurdur," diyerek, bu kentteki; her temizlik işçisinin, her sağlıkçının, her turizmcinin, emniyet ve güvenlik personelinin ve tüm basın mensuplarının ne kadar onurlu insanlar olduğunu anlatmıştır, göstermiştir...
Diyarbakır'ın ve Diyarbakırlıların onurlu olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Nebiler ve Sahabeler Şehri olan Diyarbakır'da, Iyaz Bin Ganem Caddesi'ne, ne idüğü belirsiz bir isim verildiğinde geceyarısı dışarı çıkıp Iyaz Bin Ganem cadde tabelasını tekrar yerine bıraktıran ve Fatih Sahabe'nin temsilcisi olarak, Fatih Vali olan kişi de Hasan Basri Güzeloğlu'dur.

Binlerce aileye temizlik ürünleri ve gıda yardım paketleri...
On binlerce km kare alanın dezenfektasyon çalışmaları...
Ücretsiz maske ve el dezenfektanı yardımları...
Her ulaşım aracının ücretsiz dezenfekte edilmesi...
Küresel bir sorun ve ulusal bir mücadele olan Koronavirüs Pandemisi'nde, Türkiye'de öncü ve örnek tedbirler alan ve sağlıklı çalışmalar yapan hizmet ve gönül ehli kişi de Hasan Basri Güzeloğlu'dur.

Türkiye'de ilk ve tek olan "Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Sanatkârlar Daire Başkanlığını" Diyarbakır'da kurarak, esnaflarla - belediye mekanizmasını bütünleştiren kişi de Hasan Basri Güzeloğlu'dur.

Her Çarşamba yapılan Muhtar Saati Buluşmaları'nda "Değerli Muhtarlar! Siz, benim hem meslektaşım hem de mesai arkadaşlarımsınız. Demokrasinin ilk basamağı da bürokrasinin mihenk taşı da sizlersiniz, bu kadim şehri hep birlikte yöneteceğiz," diye başlayarak kurum müdürlerini - daire başkanlarını yani kamu hizmetini ve devlet işleyişini meşru ve makûl bir şekilde muhtarların emrine amade eden ve onlarla koordinasyon içinde olarak, efsaneleşen kişi de valimizdir.

Sözleşmesi ve çalışma protokolü biten yüzlerce işçiyi, pandemi sürecinde ortada bırakmayan tek kent/metropol belediye yetkilisi de Hasan Basri Güzeloğlu'dur.

Elazığ Depremi'nde, yaraları sarmak ve Elazığlılarla kucaklaşmak adına haftalarca dondurucu soğukta, arama-kurtarma faaliyetlerini koordine etti, vatandaşların temel besin teminini sağladı ve sağlıklı bir yaşam - gelecek için Diyarbakır'dan kalkıp Elazığ'a koştu.

Sokak canlıları (kediler, kuşlar, köpekler) için dondurucu soğuklarda ve pandemi sürecinde sokaklara mama ve su bıraktırdı...

Sur esnafıyla da, emrindeki işçiyle de, bir kanaat önderiyle de ve bir milletvekiliyle de aynı derecede alâkadar olan, samimî bir gönül insanı: Hasan Basri Güzeloğlu.

Tanıyabileceğiniz en iyi hatiplerin en karizmatik idarecilerin ve devletin mazluma şefkat ve zalime şiddet kudretini ve de kuvvetini hissettiren valilerin arasında Hasan Basri Güzeloğlu vardır. O, bir olaya vakıf oldu mu, o olayın her yönü ve her şeyi artık O'nun meselesi haline gelir...

(Sanırım çok özledim ve daha çok zaman, hep birlikte özleyeceğiz...)

...
"Sayın Güzeloğlu kente veda mı etti yoksa kendini kente feda mı etti?" sorusunu soruyorum...

Şair "Vedalar, gözüyle sevenler içindir, çünkü gönlüyle sevenler ayrılamaz," diyor. Biyolojik olarak burada olmasa da, romantik ve didaktik anlamda bu kentin her molekülünde uzun yıllar var olacağından, "VEDA ETMEDİ!" diyorum. Sayın Güzeloğlu, gecesini gündüzüne katarak, bu kent için, bu aziz vatan için, o kutsal görevi için ve kıymetli Diyarbekirliler için kendini FEDA ETTİ!

Allah ondan razı olsun.
Diyarbakır'ın en güzel yılları Sayın Güzeloğlu ile oldu.
(Allah ondan razı olsun.)

İnşâAllah, bundan sonra da öyle olacaktır.

Diyarbakır sizin ikinci eviniz, gerçek yuvanız ve güzel toprağınız olmaya devam edecektir, Sayın Güzeloğlu.

...
Bugünden itibaren halk arasındaki ismiyle "KAYYUM" olan devletimizin "belediye görevlendirmeleri politikaları"nı desteklemeye devam edeceğim, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğini de, Genel Sekreterliğini de, Daire Başkanlıklarını da kalemimle ve kelamımla onore etmeye ve onlara hizmet etmeye devam edeceğim.

Zira onların da Sayın Güzeloğlu'nun dediği gibi "Bu kente hizmet etmek ve bu kenti dünyaya tanıtmak bir onurdur," sözüne muhattap ve lâyık olduklarından ve olacaklarından şüphem yok.

Diyarbakır'a hizmet edenlerin hizmetçisi ve koruyucusu kalabilmek dileğiyle, Hasan Basri Güzeloğlu gibi "Diyarbekir Aşığı ve Hizmetkârı" valilerimize bir ömür evlat, kardeş ve dost olmak ümidiyle, Diyarbakır'ın hak ettiği yere gelmesi için elimden geleni, kalemimden yazanı, kelamımdan döküleni yapmaya gerçek bir Diyarbekirli ve samimî bir Diyarbakır Sevdalısı olarak devam edeceğim.

Ben de kendimi bir ömür Diyarbakır'a feda etmeye koşulsuz olarak razıyım.

Selâm, umut, sevgi ve dua ile...Bu yazı 2679 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Tüm Yazılar İçin Tıklayınız

YAZARLAR
YAZILAR
Kemal Mustafa Akıncı
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/04/2020 Alanyaspor vs Trabzonspor
 04/04/2020 Kayserispor vs Gençlerbirliği
 04/04/2020 MKE Ankaragücü vs Başakşehir FK
 04/04/2020 Galatasaray vs Gaziantep FK
 05/04/2020 Yeni Malatyaspor vs Göztepe
 05/04/2020 Kasımpaşa vs Fenerbahçe
 05/04/2020 Konyaspor vs Sivasspor
 05/04/2020 Denizlispor vs Beşiktaş
 06/04/2020 Antalyaspor vs Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/03/2020 Eskişehirspor 1 - 4 Adana Demirspor
 16/03/2020 Altınordu 1 - 1 Balıkesirspor
 15/03/2020 Osmanlıspor FK 1 - 1 Giresunspor
 15/03/2020 Akhisarspor 0 - 0 BB Erzurumspor
 15/03/2020 Adanaspor 1 - 1 Keçiörengücü
 15/03/2020 Menemenspor 2 - 2 İstanbulspor
 15/03/2020 Hatayspor 2 - 0 Ümraniyespor
 14/03/2020 Bursaspor 1 - 1 Boluspor
 14/03/2020 Fatih Karagümrük 2 - 2 Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/03/2020 Elazığspor 0 - 3 Ankara Demirspor
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI