Bugun...


Kemal Mustafa Akıncı

facebook-paylas
KÜRTLER, KÜRDİSTAN VE SURİYE...
Tarih: 15-10-2019 04:24:23 Güncelleme: 15-10-2019 04:24:23


Doğduğumdan bugüne kadar annem de babam da dedelerim de ninelerim de teyzelerim de halalarım da amcalarım da dayılarım da ve hemen hemen tüm kuzenlerim de benimle Kürtçe konuşuyor. Çünkü anadilim Kürtçe ve ben bir Kürt'üm...

Kürt olduğum için ya da Kürtlüğümle gurur filan da duymuyorum! Çünkü tüm ırkçıların ilk söylemi "HALKIMLA GURUR DUYUYORUM," cümlesidir. Bu anlamda gurur, övünç ve benzeri hisler, insanî ve islâmî yönden tehlikeli ve şeytanî dürtülerdir. (Allah'a sığınıyorum.)

Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da O'nun ayetlerindendir. Bilenler için bunda işaretler vardır. (Rum Sûresi 030/022)

Ey insanlık! Elbet sizi bir erkekle bir dişiden yaratan Biziz; derken sizi kavimler ve kabileler haline getirdik ki tanışabilesiniz. Elbet Allah katında en üstününüz, O’na karşı sorumluluk bilinci en güçlü olanınızdır; Şüphe yok ki Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır. (Hucurat Sûresi 049/013)

Ayetlerini bilen ve bu ayetlere sadakatle bağlı olan bir Müslüman olarak, elbette ki bir millete olan aidiyetimden ötürü sevinemem. Benim elimde olmayan, benim kontrolümde gelişmeyen ve benim tercihimle mümkün olmayan bir şeye sevinmem, bununla övünmem - gurur duymam aptallıktır. (Kimse kusura bakmasın.)

Türkçe'ye çevirilmiş ve Türkiye'de yayınlanmış Kürtlerle iligli, Kürtçülükle ilgili, Kürt Sorunuyla ilgili yazılmış legal ve illegal yazıların/makalelerin/kitapların büyük bir bölümünü okudum ve okumaya da devam ediyorum. Çünkü 40 yıllık bir sorunun hedefinde ya da orijininde olan Kürtlerin durumunu ulusal ve uluslararası boyutta değerlendirirken, sağlam ve sağlıklı bilgiler elimde olmalı... Eleştirel, gözlemsel, kuramsal ve deneysel tüm verileri bilmeliyim ki, kimin neyi, neden ve nasıl istediğini ya da istemediğini öğrenebileyim...

Hayatım boyunca bir defa bile CEJNA NEWROZ/NEVRUZ BAYRAMI kutlamadım ama özgürce kutlanması için mücadele ettim. Çünkü dini, milleti, ideolojisi ne olursa olsun, hiçbir bayramın kan ve gözyaşı getirmeyeceğine inanıyorum. Ve mücadelemin neticesini (severiz ya da sevmeyiz ama) mevcut hükümetin döneminde alabildik. Mevcut iktidar/hükümet, Nevruz Serbestisini getirdi ve ülkemizde milyonlarca insan her yıl Nevruz'u özgürce kutlayabiliyor. (Elhamdülillah.)

Hayatım boyunca bir defa bile ABDULLAH ÖCALAN'ın Kürtlere faydalı olabileceğine inanmadım. Ki, Abdullah Öcalan'ın tüm yazılarını ve hakkında lehte/aleyhte yazılmış yazıların hemen hemen tümünü okumuş biri olmama rağmen, Apo'yu sevemedim ve sevmediğim bu kişiye inanamadım... Çökmüş ve kokuşmuş Marx, Mao ve Stalin uzantısı bir ideolojinin taklitçi liderinin (yani Apo'nun), Kürtlere hiçbir şey kazandıramayacağını gördüm. Ve bu gördüklerimden de gayet eminim... Şimdi bir Kürt olarak neden Apoizm'e yöneleyim ki! Bir Kürt neden Apocu/Apoist olsun ki!

PeKaKa ya da PeKeKe hiç fark etmez...
"Ka" ile "Ke" arasına sıkışmış bir fetişizmden haz alacak ve bu harf bocalamasındaki saçmalığa takılacak biri de değilim. Dileyen KA ile okusun dileyen KE ile okusun umrumda bile değil! Çünkü alfabenin her haliyle, PKK'nın terör örgütü olduğunu ve PKK'nın Kürtlere zarar verdiğini biliyorum, görüyorum ve bu terörün acısını her gün doğrudan ya da dolaylı olarak yaşıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı yerleşkelerde ya da herhangi bir kent merkezinde bomba patlattığını görmedim ama PKK'nın doğrudan Kürtleri hedef alan kanlı eylemlerini gördüm, yaşadım ve biliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin filanca ilçenin falanca mezarlığında birini/birilerini sorguya çektiğini ya da haraca bağladığını görmedim ama PKK'nın Kürtleri aşağılayarak sözde yargıladığını ve cezalandırdığını gördüm, yaşadım ve biliyorum.

NOT: Bundan sonra yazacaklarımı bu minvalde değerlendirin lütfen... Her açıdan ve (duygudan) acıdan Kürt Meselesini, Terörü ve sosyo-politik tarihsel süreci biliyorum.


PKK ve Apoizm, elini Kuzey Suriye'den çekseydi, bugün Suriye Kürtleri daha özgür olacaktı ve o topraklarda barış olacaktı. Ama ne oldu! Esad Rejimi'nin otorite boşluğundan istifade eden PKK, Kuzey Suriye'deki Kürtlerin büyük bir bölümünü terörize ederek Apoizme mahkûm ve mecbur bıraktı. Olayları dramatize ederek, Kürtleri önce kendilerine, sonrasında da Amerika Birleşik Devletleri'ne köle etti...

ABD demişken...
Hani ABD emperyalizm ve kapitalizm, sosyalizmin ve komünizmin en büyük düşmanıydı! ABD, emperyalizmin en canisi kapitalizmin de en vahşisi değil mi! (???)

Niye şimdi "Her Bijî Amerika/Çok Yaşasın Amerika" oldu! (???)

Ne oldu da, Amerikan karşıtı söylemler bir anda Amerika'ya yalaka, yandaş ve yardakçı oldu! (???)

ABD, onbinlerce tır kamyonu silahı ve askerî teçhizatı neden size verdi! Siz onlara neyin sözünü verdiniz! Bu kirli, gizli ve aşağılık pazarlığı yaparken hangi Kürt'ün onayı alındı! (???) Ben bir Kürt olarak size bu yetkiyi verdiğimi hatırlamıyorum! İmanlı, onurlu ve barışa inanan hiçbir Kürt de size onay ve yetki vermemiştir.

Hani isminiz (Partiya Karkerên Kurdistanê/PKK) KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİ'ydi güya... Siz, emperyalizmin ve kapitalizmin İŞÇİLİĞİNİ mi yapıyorsunuz! Bu nasıl bir sosyalizm/komünizm savunuculuğu ki, sizi onların oyuncağı haline getirmiş!


Amerika Birleşik Devletleri'nin 51. Eyaleti olan İsrail'den sonra, 52. Eyaleti Kürdistan olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız! Amerika biz Kürtleri çok seviyorsa, uçsuz bucaksız Amerika Kıtasında bize toprak versin demiyorum; biz Kürtleri vizesiz ABD'ye alsın bakalım! Vallahi bırakın vizeyi, bize menfaatsiz bir tas su bile vermez!

Çocukların eline silah verip Kuzey Suriye'deki demografik, etnografik ve teolojik yapıyı değiştirerek, Türkmenleri ve Arapları göçe zorlayarak ve bölgedeki diğer halkları asimile ederek olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız!

Bin yıldır kader birliği yaptığımız, kirvelik kurduğumuz, dünür olduğumuz ve kardeşçe yaşayıp zalimlere karşı savaştığımız Türklerden kopup ABD'nin uşağı olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız!


YPG (Yekîneyên Parastina Gel/Halk Savunma Birlikleri), Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aleyhine faaliyetlerde bulunmasaydı, Apoizm kabusuna dalan bir örgüt olmasaydı, PKK'nın güdümünde ve ABD'nin satranç hamlesinde bir piyon gibi durmasaydı; IRA (Irish Republican Army/İrlanda Cumhuriyet Ordusu) ya da ETA (Euskadi Ta Askatasuna/Bask Yurdu ve Özgürlük) gibi bir örgüt olacaktı...
Ama neredeee!

YPG, PKK'yla bir oldu ve terör saçtı, sivilleri vurdu, Kürtlerin tek ve gerçek dostu olan Türklere meydan okudu ve Orta Doğu'ya işgalci güçlerin (ABD, Rusya, Fransa, İngiltere...) gelmesine davetçi oldu. Kürtlere yaşam hakkı tanımayan Suriye - Esad Rejimi'ne yâr oldu. Bu nasıl bir Kürtçülük! Bu nasıl bir Kürtlük! Anlayamıyorum. 


NOT: YPG, Kürtlere kan kusturan Esad Rejimi'nin BEŞİNCİ KOLORDUSU olarak yasal statü de kazanıyor.


3 milyon 600 bin (Arap'ı, Kürt'ü, Türkmen'i...) Suriyeliyi; din, dil, etnik unsur ayrımı yapmadan sınırları içinde ağırlayan ve 2011 yılından bugüne (Avrupa Birliğinin bize zor bela, minnet ederek verdiği 3 milyar doların dışında) herhangi bir yardım almadan 40 milyar dolar harcayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Suriye topraklarının içinde yer alan teröristlere müdahale etme hakkı vardır.

Bu zorunlu müdahaleye "Türkiye, Suriye topraklarını işgal ediyor," diyenlerin vicdanı, imanı ve şerefi yoktur. Suriye diye bir devlet kalmış mı ki, "Suriye toprakları" diye bir kavram olsun! Yüzlerce silahlı grubun birbiriyle çatıştığı, sınır komşuluğu bile olmayan devletlerin askerî üsler kurduğu topraklar mı, "Suriye toprakları" oluyor! Hadi oradan! Hadi!

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye-Esad Rejimi'nden de tüm komşu ülkelerden de daha fazla muhataptır Suriye'nin iç ve dış meselelerine. Azıcık politika ve strateji bilgisi olan her akıl sahibi bunu anlayacaktır.

Suriyelilerin güven içinde ülkelerine geri dönmeleri, ülke ekonomimizin selâmeti ve ülkemizdeki Suriyeli misafirlerimizin geleceği açısından vicdanî ve imanî bir konudur. Aciliyeti ve önemi olan bir konudur. Bu yüzden Suriyelilere tehdit oluşturan "terör ve tehdit unsurlarının" tamamı etkisiz hale getirilmelidir. Bunun için yapılan ve yapılması gereken her türlü operasyon, Türkiye'nin ve Suriyelilerin menfaatinedir. Bu bakımdan ele alırsak, bu operasyonları kınayanlar; Türklerin, Suriyeli Kürtlerin, Suriyeli Türkmenlerin, Suriyeli Arapların ve Suriye halklarının düşmanıdır.


Kürtlerin Kürdistan'ı, Türkiye'dir. (NOKTA!)

Kürtler, tarihleri boyunca ne Araplarla ne Farisîlerle ne Ermenilerle (ne de Roma - Bizans İmparatorluğu döneminde Latin/Rum halklarıyla) Türklerle anlaştığı gibi hiçbir halkla, bu kadar uyum ve böylesine güzel bir barışın içinde yaşayamamıştır...

Kürtler ve Türkler bin yıl boyunca Haçlı zulmüne, Moğol barbarlığına, Batı kapitalizmine ve emperyalizmine karşı birlikte omuz omuza savaşmış yekvücut olmuş bir halktır. Kürtler, Türklersiz; (Türkiye'deki) Türkler de Kürtlersiz yaşayamaz. Bu gerçekliği göremeyen ya da görmezlikten gelen cahil Türklerden ve cahil Kürtlerden Allah'a sığınıyorum.

Selâm, umut, sevgi ve dua ile...Bu yazı 5872 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Tüm Yazılar İçin Tıklayınız

YAZARLAR
YAZILAR
Kemal Mustafa Akıncı
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/04/2020 Alanyaspor vs Trabzonspor
 04/04/2020 Kayserispor vs Gençlerbirliği
 04/04/2020 MKE Ankaragücü vs Başakşehir FK
 04/04/2020 Galatasaray vs Gaziantep FK
 05/04/2020 Yeni Malatyaspor vs Göztepe
 05/04/2020 Kasımpaşa vs Fenerbahçe
 05/04/2020 Konyaspor vs Sivasspor
 05/04/2020 Denizlispor vs Beşiktaş
 06/04/2020 Antalyaspor vs Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/03/2020 Eskişehirspor 1 - 4 Adana Demirspor
 16/03/2020 Altınordu 1 - 1 Balıkesirspor
 15/03/2020 Osmanlıspor FK 1 - 1 Giresunspor
 15/03/2020 Akhisarspor 0 - 0 BB Erzurumspor
 15/03/2020 Adanaspor 1 - 1 Keçiörengücü
 15/03/2020 Menemenspor 2 - 2 İstanbulspor
 15/03/2020 Hatayspor 2 - 0 Ümraniyespor
 14/03/2020 Bursaspor 1 - 1 Boluspor
 14/03/2020 Fatih Karagümrük 2 - 2 Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/03/2020 Elazığspor 0 - 3 Ankara Demirspor
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI