Bugun...


Kemal Mustafa Akıncı

facebook-paylas
KÜRTLER, KÜRDİSTAN VE SURİYE...
Tarih: 15-10-2019 04:24:23 Güncelleme: 15-10-2019 04:24:23


Doğduğumdan bugüne kadar annem de babam da dedelerim de ninelerim de teyzelerim de halalarım da amcalarım da dayılarım da ve hemen hemen tüm kuzenlerim de benimle Kürtçe konuşuyor. Çünkü anadilim Kürtçe ve ben bir Kürt'üm...

Kürt olduğum için ya da Kürtlüğümle gurur filan da duymuyorum! Çünkü tüm ırkçıların ilk söylemi "HALKIMLA GURUR DUYUYORUM," cümlesidir. Bu anlamda gurur, övünç ve benzeri hisler, insanî ve islâmî yönden tehlikeli ve şeytanî dürtülerdir. (Allah'a sığınıyorum.)

Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da O'nun ayetlerindendir. Bilenler için bunda işaretler vardır. (Rum Sûresi 030/022)

Ey insanlık! Elbet sizi bir erkekle bir dişiden yaratan Biziz; derken sizi kavimler ve kabileler haline getirdik ki tanışabilesiniz. Elbet Allah katında en üstününüz, O’na karşı sorumluluk bilinci en güçlü olanınızdır; Şüphe yok ki Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır. (Hucurat Sûresi 049/013)

Ayetlerini bilen ve bu ayetlere sadakatle bağlı olan bir Müslüman olarak, elbette ki bir millete olan aidiyetimden ötürü sevinemem. Benim elimde olmayan, benim kontrolümde gelişmeyen ve benim tercihimle mümkün olmayan bir şeye sevinmem, bununla övünmem - gurur duymam aptallıktır. (Kimse kusura bakmasın.)

Türkçe'ye çevirilmiş ve Türkiye'de yayınlanmış Kürtlerle iligli, Kürtçülükle ilgili, Kürt Sorunuyla ilgili yazılmış legal ve illegal yazıların/makalelerin/kitapların büyük bir bölümünü okudum ve okumaya da devam ediyorum. Çünkü 40 yıllık bir sorunun hedefinde ya da orijininde olan Kürtlerin durumunu ulusal ve uluslararası boyutta değerlendirirken, sağlam ve sağlıklı bilgiler elimde olmalı... Eleştirel, gözlemsel, kuramsal ve deneysel tüm verileri bilmeliyim ki, kimin neyi, neden ve nasıl istediğini ya da istemediğini öğrenebileyim...

Hayatım boyunca bir defa bile CEJNA NEWROZ/NEVRUZ BAYRAMI kutlamadım ama özgürce kutlanması için mücadele ettim. Çünkü dini, milleti, ideolojisi ne olursa olsun, hiçbir bayramın kan ve gözyaşı getirmeyeceğine inanıyorum. Ve mücadelemin neticesini (severiz ya da sevmeyiz ama) mevcut hükümetin döneminde alabildik. Mevcut iktidar/hükümet, Nevruz Serbestisini getirdi ve ülkemizde milyonlarca insan her yıl Nevruz'u özgürce kutlayabiliyor. (Elhamdülillah.)

Hayatım boyunca bir defa bile ABDULLAH ÖCALAN'ın Kürtlere faydalı olabileceğine inanmadım. Ki, Abdullah Öcalan'ın tüm yazılarını ve hakkında lehte/aleyhte yazılmış yazıların hemen hemen tümünü okumuş biri olmama rağmen, Apo'yu sevemedim ve sevmediğim bu kişiye inanamadım... Çökmüş ve kokuşmuş Marx, Mao ve Stalin uzantısı bir ideolojinin taklitçi liderinin (yani Apo'nun), Kürtlere hiçbir şey kazandıramayacağını gördüm. Ve bu gördüklerimden de gayet eminim... Şimdi bir Kürt olarak neden Apoizm'e yöneleyim ki! Bir Kürt neden Apocu/Apoist olsun ki!

PeKaKa ya da PeKeKe hiç fark etmez...
"Ka" ile "Ke" arasına sıkışmış bir fetişizmden haz alacak ve bu harf bocalamasındaki saçmalığa takılacak biri de değilim. Dileyen KA ile okusun dileyen KE ile okusun umrumda bile değil! Çünkü alfabenin her haliyle, PKK'nın terör örgütü olduğunu ve PKK'nın Kürtlere zarar verdiğini biliyorum, görüyorum ve bu terörün acısını her gün doğrudan ya da dolaylı olarak yaşıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı yerleşkelerde ya da herhangi bir kent merkezinde bomba patlattığını görmedim ama PKK'nın doğrudan Kürtleri hedef alan kanlı eylemlerini gördüm, yaşadım ve biliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin filanca ilçenin falanca mezarlığında birini/birilerini sorguya çektiğini ya da haraca bağladığını görmedim ama PKK'nın Kürtleri aşağılayarak sözde yargıladığını ve cezalandırdığını gördüm, yaşadım ve biliyorum.

NOT: Bundan sonra yazacaklarımı bu minvalde değerlendirin lütfen... Her açıdan ve (duygudan) acıdan Kürt Meselesini, Terörü ve sosyo-politik tarihsel süreci biliyorum.


PKK ve Apoizm, elini Kuzey Suriye'den çekseydi, bugün Suriye Kürtleri daha özgür olacaktı ve o topraklarda barış olacaktı. Ama ne oldu! Esad Rejimi'nin otorite boşluğundan istifade eden PKK, Kuzey Suriye'deki Kürtlerin büyük bir bölümünü terörize ederek Apoizme mahkûm ve mecbur bıraktı. Olayları dramatize ederek, Kürtleri önce kendilerine, sonrasında da Amerika Birleşik Devletleri'ne köle etti...

ABD demişken...
Hani ABD emperyalizm ve kapitalizm, sosyalizmin ve komünizmin en büyük düşmanıydı! ABD, emperyalizmin en canisi kapitalizmin de en vahşisi değil mi! (???)

Niye şimdi "Her Bijî Amerika/Çok Yaşasın Amerika" oldu! (???)

Ne oldu da, Amerikan karşıtı söylemler bir anda Amerika'ya yalaka, yandaş ve yardakçı oldu! (???)

ABD, onbinlerce tır kamyonu silahı ve askerî teçhizatı neden size verdi! Siz onlara neyin sözünü verdiniz! Bu kirli, gizli ve aşağılık pazarlığı yaparken hangi Kürt'ün onayı alındı! (???) Ben bir Kürt olarak size bu yetkiyi verdiğimi hatırlamıyorum! İmanlı, onurlu ve barışa inanan hiçbir Kürt de size onay ve yetki vermemiştir.

Hani isminiz (Partiya Karkerên Kurdistanê/PKK) KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİ'ydi güya... Siz, emperyalizmin ve kapitalizmin İŞÇİLİĞİNİ mi yapıyorsunuz! Bu nasıl bir sosyalizm/komünizm savunuculuğu ki, sizi onların oyuncağı haline getirmiş!


Amerika Birleşik Devletleri'nin 51. Eyaleti olan İsrail'den sonra, 52. Eyaleti Kürdistan olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız! Amerika biz Kürtleri çok seviyorsa, uçsuz bucaksız Amerika Kıtasında bize toprak versin demiyorum; biz Kürtleri vizesiz ABD'ye alsın bakalım! Vallahi bırakın vizeyi, bize menfaatsiz bir tas su bile vermez!

Çocukların eline silah verip Kuzey Suriye'deki demografik, etnografik ve teolojik yapıyı değiştirerek, Türkmenleri ve Arapları göçe zorlayarak ve bölgedeki diğer halkları asimile ederek olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız!

Bin yıldır kader birliği yaptığımız, kirvelik kurduğumuz, dünür olduğumuz ve kardeşçe yaşayıp zalimlere karşı savaştığımız Türklerden kopup ABD'nin uşağı olacaksa, yerin dibine batsın Kürdistan'ınız!


YPG (Yekîneyên Parastina Gel/Halk Savunma Birlikleri), Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin aleyhine faaliyetlerde bulunmasaydı, Apoizm kabusuna dalan bir örgüt olmasaydı, PKK'nın güdümünde ve ABD'nin satranç hamlesinde bir piyon gibi durmasaydı; IRA (Irish Republican Army/İrlanda Cumhuriyet Ordusu) ya da ETA (Euskadi Ta Askatasuna/Bask Yurdu ve Özgürlük) gibi bir örgüt olacaktı...
Ama neredeee!

YPG, PKK'yla bir oldu ve terör saçtı, sivilleri vurdu, Kürtlerin tek ve gerçek dostu olan Türklere meydan okudu ve Orta Doğu'ya işgalci güçlerin (ABD, Rusya, Fransa, İngiltere...) gelmesine davetçi oldu. Kürtlere yaşam hakkı tanımayan Suriye - Esad Rejimi'ne yâr oldu. Bu nasıl bir Kürtçülük! Bu nasıl bir Kürtlük! Anlayamıyorum. 


NOT: YPG, Kürtlere kan kusturan Esad Rejimi'nin BEŞİNCİ KOLORDUSU olarak yasal statü de kazanıyor.


3 milyon 600 bin (Arap'ı, Kürt'ü, Türkmen'i...) Suriyeliyi; din, dil, etnik unsur ayrımı yapmadan sınırları içinde ağırlayan ve 2011 yılından bugüne (Avrupa Birliğinin bize zor bela, minnet ederek verdiği 3 milyar doların dışında) herhangi bir yardım almadan 40 milyar dolar harcayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Suriye topraklarının içinde yer alan teröristlere müdahale etme hakkı vardır.

Bu zorunlu müdahaleye "Türkiye, Suriye topraklarını işgal ediyor," diyenlerin vicdanı, imanı ve şerefi yoktur. Suriye diye bir devlet kalmış mı ki, "Suriye toprakları" diye bir kavram olsun! Yüzlerce silahlı grubun birbiriyle çatıştığı, sınır komşuluğu bile olmayan devletlerin askerî üsler kurduğu topraklar mı, "Suriye toprakları" oluyor! Hadi oradan! Hadi!

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye-Esad Rejimi'nden de tüm komşu ülkelerden de daha fazla muhataptır Suriye'nin iç ve dış meselelerine. Azıcık politika ve strateji bilgisi olan her akıl sahibi bunu anlayacaktır.

Suriyelilerin güven içinde ülkelerine geri dönmeleri, ülke ekonomimizin selâmeti ve ülkemizdeki Suriyeli misafirlerimizin geleceği açısından vicdanî ve imanî bir konudur. Aciliyeti ve önemi olan bir konudur. Bu yüzden Suriyelilere tehdit oluşturan "terör ve tehdit unsurlarının" tamamı etkisiz hale getirilmelidir. Bunun için yapılan ve yapılması gereken her türlü operasyon, Türkiye'nin ve Suriyelilerin menfaatinedir. Bu bakımdan ele alırsak, bu operasyonları kınayanlar; Türklerin, Suriyeli Kürtlerin, Suriyeli Türkmenlerin, Suriyeli Arapların ve Suriye halklarının düşmanıdır.


Kürtlerin Kürdistan'ı, Türkiye'dir. (NOKTA!)

Kürtler, tarihleri boyunca ne Araplarla ne Farisîlerle ne Ermenilerle (ne de Roma - Bizans İmparatorluğu döneminde Latin/Rum halklarıyla) Türklerle anlaştığı gibi hiçbir halkla, bu kadar uyum ve böylesine güzel bir barışın içinde yaşayamamıştır...

Kürtler ve Türkler bin yıl boyunca Haçlı zulmüne, Moğol barbarlığına, Batı kapitalizmine ve emperyalizmine karşı birlikte omuz omuza savaşmış yekvücut olmuş bir halktır. Kürtler, Türklersiz; (Türkiye'deki) Türkler de Kürtlersiz yaşayamaz. Bu gerçekliği göremeyen ya da görmezlikten gelen cahil Türklerden ve cahil Kürtlerden Allah'a sığınıyorum.

Selâm, umut, sevgi ve dua ile...Bu yazı 1638 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Tüm Yazılar İçin Tıklayınız

YAZARLAR
YAZILAR
Kemal Mustafa Akıncı
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 11 6 2 3 20 11 21 +9
2 Fenerbahçe 11 6 3 2 21 12 20 +9
3 Trabzonspor 11 5 2 4 20 13 19 +7
4 Alanyaspor 11 5 2 4 19 12 19 +7
5 İstanbul Başakşehir 11 5 2 4 18 13 19 +5
6 Galatasaray 11 5 2 4 13 9 19 +4
7 Yeni Malatyaspor 11 5 3 3 25 13 18 +12
8 Beşiktaş 11 5 3 3 14 13 18 +1
9 Gaziantep FK 11 4 4 3 16 21 15 -5
10 Çaykur Rizespor 11 4 5 2 11 18 14 -7
11 Göztepe 11 3 4 4 10 12 13 -2
12 Konyaspor 11 3 4 4 12 16 13 -4
13 Kasımpaşa 11 3 5 3 16 18 12 -2
14 Denizlispor 11 3 6 2 9 13 11 -4
15 Antalyaspor 11 3 6 2 11 20 11 -9
16 Gençlerbirliği 11 2 5 4 15 16 10 -1
17 MKE Ankaragücü 11 2 6 3 8 17 9 -9
18 Kayserispor 11 1 6 4 10 21 7 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 11 6 2 3 16 11 21 +5
2 Fatih Karagümrük 11 5 2 4 16 10 19 +6
3 Keçiörengücü 11 4 1 6 9 6 18 +3
4 Balıkesirspor 11 5 3 3 14 9 18 +5
5 Akhisarspor 11 5 3 3 13 10 18 +3
6 Ümraniyespor 11 5 3 3 18 13 18 +5
7 BB Erzurumspor 11 5 3 3 11 8 18 +3
8 Bursaspor 11 6 3 2 16 14 17 +2
9 Menemenspor 11 5 4 2 12 12 17 0
10 Altay 11 4 4 3 16 15 15 +1
11 İstanbulspor 11 2 3 6 17 18 12 -1
12 Adana Demirspor 11 2 3 6 13 11 12 +2
13 Giresunspor 11 3 5 3 11 17 12 -6
14 Osmanlıspor FK 11 4 6 1 14 18 10 -4
15 Boluspor 11 2 5 4 11 13 10 -2
16 Adanaspor 11 1 5 5 12 19 8 -7
17 Altınordu 11 1 6 4 9 17 7 -8
18 Eskişehirspor 11 3 7 1 16 23 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 13 12 0 1 40 10 37 +30
2 Samsunspor 13 9 0 4 28 5 31 +23
3 Yeni Çorumspor 13 8 4 1 19 14 25 +5
4 Sancaktepe Bld 13 7 4 2 22 10 23 +12
5 Afjet Afyonspor 13 6 5 2 20 14 20 +6
6 Hekimoğlu Trabzon 13 6 5 2 23 25 20 -2
7 Sarıyer 13 5 4 4 16 12 19 +4
8 Zonguldak Kömürspor 13 5 4 4 15 11 19 +4
9 Pendikspor 13 5 4 4 17 15 19 +2
10 Tarsus İdman Yurdu 13 6 6 1 14 17 19 -3
11 İnegölspor 13 5 5 3 17 12 18 +5
12 Kırklarelispor 13 4 5 4 9 18 16 -9
13 Gümüşhanespor 13 4 7 2 13 17 14 -4
14 Amed Sportif 13 3 5 5 8 17 14 -9
15 Hacettepe Spor 13 4 7 2 14 24 14 -10
16 1922 Konyaspor 13 3 9 1 12 24 10 -12
17 Başkent Akademi FK 13 2 8 3 13 19 9 -6
18 Şanlıurfaspor 13 0 12 1 1 37 14 -36
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 13 8 1 4 25 13 28 +12
2 Artvin Hopaspor 13 7 1 5 23 10 26 +13
3 24 Erzincanspor 13 7 1 5 18 8 26 +10
4 68 Aksaray Belediyespor 13 6 3 4 19 10 22 +9
5 Çatalcaspor 13 5 2 6 23 15 21 +8
6 Karaköprü Belediyespor 13 5 2 6 12 7 21 +5
7 Buca FK 13 6 5 2 17 19 20 -2
8 Çankaya FK 13 5 4 4 14 13 19 +1
9 Düzcespor 13 5 4 4 8 8 19 0
10 Sultanbeyli Bld. 13 4 4 5 12 10 17 +2
11 Erzin Spor Kulübü 13 3 4 6 12 11 15 +1
12 Silivrispor 13 3 5 5 13 14 14 -1
13 Şile Yıldızspor 13 3 5 5 9 11 14 -2
14 Kızılcabölükspor 13 3 5 5 14 18 14 -4
15 Yeni Orduspor 13 1 2 10 4 7 13 -3
16 Yomraspor 13 2 5 6 10 15 12 -5
17 Tokatspor 13 0 10 3 6 24 3 -18
18 Manisaspor 13 0 10 3 7 33 3 -26
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/11/2019 Galatasaray vs İstanbul Başakşehir
 23/11/2019 Denizlispor vs Çaykur Rizespor
 23/11/2019 MKE Ankaragücü vs Trabzonspor
 23/11/2019 Konyaspor vs Beşiktaş
 24/11/2019 Kayserispor vs Sivasspor
 24/11/2019 Alanyaspor vs Göztepe
 24/11/2019 Kasımpaşa vs Gençlerbirliği
 24/11/2019 Yeni Malatyaspor vs Fenerbahçe
 25/11/2019 Antalyaspor vs Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/11/2019 Adanaspor vs Giresunspor
 23/11/2019 Fatih Karagümrük vs Ümraniyespor
 23/11/2019 Eskişehirspor vs BB Erzurumspor
 23/11/2019 Bursaspor vs Keçiörengücü
 24/11/2019 Hatayspor vs İstanbulspor
 24/11/2019 Menemenspor vs Balıkesirspor
 24/11/2019 Osmanlıspor FK vs Adana Demirspor
 24/11/2019 Akhisarspor vs Altay
 25/11/2019 Altınordu vs Boluspor
 24/11/2019 Menemenspor - Balıkesirspor Menemenspor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Menemenspor yenilmez
 24/11/2019 Akhisarspor - Altay Akhisarspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Akhisarspor yenilmez
 25/11/2019 Altınordu - Boluspor Altınordu ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Boluspor yenilmez
 25/11/2019 Altınordu - Boluspor Boluspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Altınordu yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/11/2019 Ankara Demirspor vs Kırşehir Belediyespor
 23/11/2019 Etimesgut Belediyespor vs Elazığspor
 23/11/2019 Eyüpspor vs Kastamonuspor
 24/11/2019 Sivas Belediyespor vs Tuzlaspor
 24/11/2019 Kahramanmaraşspor vs Kardemir Karabükspor
 24/11/2019 Van Spor vs Bayburt Özel İdare Spor
 24/11/2019 Bodrumspor vs Sakaryaspor
 24/11/2019 Ergene Velimeşe vs Niğde Anadolu FK
 24/11/2019 Uşak Spor vs Bandırmaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/11/2019 Artvin Hopaspor vs 24 Erzincanspor
 24/11/2019 Karaköprü Belediyespor vs Silivrispor
 24/11/2019 Yeni Orduspor vs Çankaya FK
 24/11/2019 Yomraspor vs Manisaspor
 24/11/2019 Çatalcaspor vs Düzcespor
 24/11/2019 Kızılcabölükspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 24/11/2019 Serik Belediyespor vs Buca FK
 24/11/2019 Sultanbeyli Bld. vs Erzin Spor
 24/11/2019 Tokatspor vs Şile Yıldızspor
 24/11/2019 Kızılcabölükspor - 68 Aksaray Belediyespor 68 Aksaray Belediyespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  68 Aksaray Belediyespor yenilmez
 24/11/2019 Tokatspor - Şile Yıldızspor Tokatspor ligdeki son 13 maçında hiç kazanamadı  Şile Yıldızspor yenilmez
 24/11/2019 Tokatspor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Tokatspor yenilmez
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI